Miloš Doležal: Bodla stínu do hrudního koše

Bodla stínu do hrudního koše
črty z krabatiny
Ilustrační doprovod s použitím hliníků Jiřího Bašty připravil Luboš Drtina. Obálku a grafickou úpravu navrhl, písmy Baskerville 10 Pro Střešovické písmolijny a Fishmonger Suitcase Type Foundry vysázel Luboš Drtina.
V roce 2009 vydalo nakladatelství Thyrsus jako svou 16. publikaci.
1. vydání.
112 stran
Náklad 500 výtisků.

ISBN 978-80-902660-5-6
Pevná šitá vazba
Cena 300 Kč + poštovné, u knihkupců 340 Kč

Hřbet země mezi Podivicemi, Pasekami a zatopenou Zahrádkou, území Huňásů, zelenkavých astrálů, románských šklebů. Zarůstající hřbet krajiny. Srdeční komorou je lesní kaple. Pyskem vrata u Rýdlů. A bílou čelistí - hřbitovy, hospody. Čtyři krchovy hltají lidi. Čtyři knajpy vyplivují mátohy.

ukázka/
sen o mrtvé
na 22. srpna 2002
Šla se podívat na hřbitov, na hrob Oliny, kterou pohřbili před šesti nedělemi. Vytrhala trsky pýrů, uhladila černou zem a řekla si, že může skončit. Tu si však povšimla, že na straně, kde leží Olininy rodiče, se udělala proláklina. V duchu si pomyslela — bude to chtít ještě pytel černozemě. Vtom se utrhla hlína od pomníku a celý hrob se začal propadat a hroutit. Nahlédla do průrvy s hrůzou, že uvidí Olinino tlející tělo. Ale nic. Zato na půlce jejích rodičů zahlédla zelenou zimní galoši. Rychle ji zahrnula hlínou. Jenže v hlíně se objevil v modrých teplácích obrys stehna a cíp zimního kabátu. Chtěla vše skrýt svým černým plédem, ale Olina se zvedla z hrobu a zírá. V posedu obhlíží, kde je. Začala ji oprašovat, vymetat hlínu z vlasů a jíl z očí a údů. Vedla ji ze hřbitova po silnici pryč. Olina byla úplně hubená, se štíhlým, mladým obličejem. Olina říkala, že má hlad.

na zastávce autobusu
— Karolka Husára našli na podlaze —
— Co se mu proboha stalo!? —
— Udusil se rumem —
— Rozptýlí ho nikoho nemá —
— Jen hejno slepic a toho havrana co mu tam začal lítat —